REY GONZALEZ es un artista “cubano búlgaro”. Vive en Varna hace años. Realiza programas musicales con "estrellas" búlgaras. Entre otras cosas escribe poemas. Ha publicado poemas de su libro: 'Diosa Melancolia"
El negativo
Hace poco era normal
el pensar que la maldad
es horrible aquí en la tierra
y también que la bondad
era bella aunque se esconda
trás moral o maquillaje.
Es ese el motivo simple
por lo que mi amor ha sido
libre y claro para el mundo
aunque produzca el heridas
aunque derrame en las almas
lágrimas o desalientos.
Pero algo todo ha cambiado,
cuando mirando a la gente
ya no es raro, ni es dificil
ver la bajeza hoy vestida
de virtud ...y para colmo
se le aplauda por la audacia.
Varna, Bulgaria 08.08.2004
|
Лот Лориен е българска музикална формация съчетаваща по модерен начинтрадициите на българския и чуждестранен фолклор, класическата музика с модерните течения в джаза и прогресив-рока.
Музикалните критици определят стила й като етно-джаз/уърлд-фюжън, а самата група може да се похвали с доста разнородна фенска маса - като се започне от любителите на джаз, блус, класика и фолклор, и се стигне до прогресив рок, фолк и хеви метъл. Както самите музиканти споделят, те са запалени почитатели на английския писател Джон Р. Р. Толкин и неговото творчество за Средната Земя (Властелинът на Пръстените, Хобит, Силмарилион и др.) и оттам взаимстват името на групата - Лотлориен е вълшебното горско царство на елфите Галадрими, където времето сякаш е спряло и всеки попаднал там пътник забравя за грижите си и надвисналите заплахи. Така и Лот Лориен (решават името да се изписва разделено) се опитват да създават музика, която рисува приказни картини и кара слушателя да се откъсне от проблемите на ежедневието.
Групата е създадена през 1996 година от Кирил Георгиев, Златомир Вълчев и Петър Павлов, като първоначално носи името Alien Shore, a стиловата ориентация клони най-вече към прогресив-рок. След това започват експерименти със стила и състава: по това време към групата се присъединява Бора Петкова, а в един момент групата наброява 9 човека - барабани, бас, две китари, две вокалистки, двама клавиристи и виолончело (Нели Ганчева, която е част от групата в първите и сериозни изяви в България). През 1998 година в групата идва Галина Койчева и така е формиран окончателния състав, с който започват и първите сериозни изяви на Лот Лориен. По същото време и Александър Кинов идва в групата - отначало като фен, техник и неофициален член, а по-късно като неразделна част от Лот Лориен - звукорежисьор, а по-късно и клавирист. В течение на времето се оформят специфичните звучене и стил, значителна роля, за които имат композитора на групата Кирил Георгиев и малко необичайната комбинация на инструменти - китара, цигулка и нежен женски глас съжителстващи успешно със синтезатор, бас китара и барабани, както и фолклорни инструменти като тъпан, дарбука, табла, джембе, тамбура и др. Ръчно изработени от групата уникални инструменти също намират място в творбите на формацията.
През 2000 година групата започва да излиза зад граница, където получава много топъл прием от местната публика и организатори. След множество успешния изяви и няколко демозаписа, част от които стигат и до национален ефир, най-после идва времето и на първия албум - "Източен Вятър". Той е записан през лятото на 2002 година в студио Балкантон с легендарния тонрежисьор Деян Тимнев. В албума като гост музикант в една композиция участва и прочутата млада оперна певица Ина Кънчева. Албумът е записан за американската компания Falcata-Galia Recordings, а по-късно става възможно и неговото разпространение в България.
Следват още изяви и създаването на нови композиции. В началото Лот Лориен са силно повлияни от класическата музика и английския фолклор и звучат по-камерно, но постепенно в стила и звученето все повече навлизат влияния от джаза, прогресив рока и особено много българския фолклор. Така през 2003 година започва едно от най-интересните сътрудничества за групата - с големия музикант Теодосий Спасов. Първият резултат от това сътрудничество е участието във фестивала "Mobimak Balkan Square 2003" в Охрид/Македония, където авторските композиции на Лот Лориен, преаранжирани с участието на гениалния кавалджия, пожънват голям успех. Концертът е записан и по-късно част от него е издадена под името "Во живо одь Охридь" - второто заглавие в дискографията на групата.
През 2003 година се случва още едно интересно нещо - Лот Лориен стават член на IOV (присъединена към UNESCO, организация свързана с националния фолклор и изкуството).
Постепенно групата започва все по-често да излиза зад граница, представяйки успешно авторските си композиции, както и собствените си преработки по български фолклорни мотиви.
В края на 2005 година е сложено началото на един амбициозен проект с работно заглавие "Лот Лориен и приятели". Музикантите закупуват професионална апаратура и изграждат домашно студио в собственото си репетиционно помещение, което им дава творческа свобода за експерименти и възможността да канят различни музиканти. В края на 2006 година вече е налице албум от 12 композиции, записан и смесен в студиото на групата - в него вземат гост участие различни музиканти с които Лот Лориен са се срещали и работили в България и чужбина: Роман Столяр (Русия) - флейта, Латиф Болат (Турция/САЩ) - вокал, Николай Йорданов - флейта, Драгни Драгнев - гайда и кавал, Петя Драгнева - фолклорно пеене, Марияна и Диляна Цветанови - цигулка, Кристиян Неделчев - гъдулка, Снажен Ковачев - вокал, 84 годишния Киро Диков от село Бродилово. Използвани са текстове на Георги Константинов и Рей Гонзалес. В началото на 2007 година албума е издаден под името "Лот Лориен". Едно от най-интересните сътрудничества в него е песента "Балада за изгубеното", която се ражда в студиото покрай импровизациите с няколко идеи и постепенно бива надграждана с много инструменти, включително струнно трио, гайда, табла (за пръв път използвана в композиция на групата), а "черешката на тортата" се оказва дългогодишният приятел на групата Латиф Болат - известен турски композитор и музикант, живеещ в САЩ и нашумял покрай работата си с Джордж Лукас по саундтрака на "Младият Индиана Джоунс". Латиф и вокалистката на групата, Бора, създават интересен мултиезичен вокален диалог - българският текст е на Любен Каравелов, а турският-от средновековния поет Юнуш Емре, също така в началото и края на песента има напеви от турска народна песен. Логично - песента става една от отличените в конкурса за междукултурен диалог на Euromedcafe "Other songs" (проведен под егидата на дирекция за външни отношения към Европейската комисия, Евросредиземноморска фондация за междукултурен диалог "Ана Линд" и Фондационе Медитеранео).
През 2007 година Лот Лориен решават да се включат в инициативата "Не сте сами", посветена на оказване морална покрепа на пленените в Либия български медицински сестри (китаристът на групата, Кирил е живял няколко години в Либия заедно с майка си, която също е работила там като медицинска сестра). Освен серията концерти които изнасят във връзка с инициативата, Лот Лориен, с подкрепата на Стефан Софиянски и Съюза на Свободните Демократи издават специален тираж от албума "Лот Лориен" - всички членове на Европейския Парламент получават диск от този тираж.
2008 година е белязана от няколко концерта в България, създаване на няколко нови композиции, а в края и групата отбелязва своя 10 годишен юбилей с грандиозен концерт във Варненската Опера, в който музикантите представят нови композиции и такива от цялото си творчество и освен това създават концептуална мултимедия и специално осветление за всяка песен. Аудио и видеоматериали от този концерт ще бъдат използвани в юбилейно ДВД което ще включва видеоматериали, интервюта, както и архивни кадри на групата.
През 2009 година Лот Лориен продължават с работата по създаване и аранжиране на песни за следващия си албум. Освен това имат няколко участия, едно от които е на престижния фестивал Spirit of Burgas, който още с второто си издание затвърди мястото си сред 10-те най-добри летни фестивала в Европа.
No hay comentarios:
Publicar un comentario